A külföldön történt születés magyarországi anyakönyveztetését a nagykövetség Konzuli Hivatala útján kezdeményezheti.
1. A születés magyarországi anyakönyvezésével együtt kezdeményezhető eljárások:
- Apai elismerő nyilatkozat megtétele
- Házasság magyarországi anyakönyvezése
- Útlevél igény benyújtása a gyermeknek
- Házasság magyarországi anyakönyvezése + útlevélkérelem benyújtása a gyermeknek
- Apai elismerő nyilatkozat megtétele + útlevélkérelem benyújtása
A házasság magyarországi anyakönyvezésére, illetve az útlevélkérelem benyújtására vonatkozóan kérjük, olvassa el a honlap megfelelő oldalait!
2. A kérelem benyújtása
A kérelmet kizárólag személyesen lehet benyújtani, előzetes időpontfoglalás alapján. A kérelem benyújtásakor mindkét szülőnek jelen kell lennie.
- Időpontfoglalás: konzinfoidopont.mfa.gov.hu
Az ügyintézés a kérelem benyújtását követően legalább kettő-négy hónapot vesz igénybe, sürgősségi eljárásra nincs lehetőség. Kérjük, hogy ezt az időtartamot vegyék figyelembe.
A 6 éven aluli, külföldön született gyermekek esetében az anyakönyvezési kérelemmel egyidejűleg beadott útlevélkérelem alapján az útlevél 4-8 hét alatt elkészül.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az anyakönyvezés során a gyermek neve a magyar névviselési szabályok miatt eltérhet attól, amelyet a kérelem beadásakor megjelöltek. A magyar anyakönyvezési gyakorlatban ugyanis előírások szabályozzák, hogy az anyakönyvezendő személy milyen családi és utónéven anyakönyvezhető. A magyar jogszabályoktól eltérő névhasználatról az ügyintézés során tájékoztatjuk ügyfeleinket, és korrekciós egyeztetéseket folytatunk az érdekeltekkel. Jelezni kívánjuk, hogy a magyar névhasználati előírásoktól eltérő névválasztás kizárólag igazolt külföldi állampolgárság alapján engedélyezett. Ehhez érvényes külföldi útlevél vagy külföldi hatóság által kiállított állampolgársági bizonyítvány bemutatása szükséges.
3. A születés hazai anyakönyvezéséhez szükséges mellékletek
- Eredeti születési anyakönyvi kivonat (felülhitelesítéssel és hiteles magyar fordítással)
- Szülők magyar házassági anyakönyvi kivonata vagy
- Teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat vagy
- Külföldi házassági anyakönyvi kivonat és az ennek hazai anyakönyvezésére irányuló kérelem (a házasság anyakönyvezési kérelemhez külön adatlapot kell kitölteni - a tudnivalók a honlapunknak a házasság anyakönyvezéséről szóló részében találhatók)
- Adatlap (a lap alján letölthető)
- Szülők állampolgárságának igazolása
- Adatlap személyi adat- és lakcímnyilvántartásba történő felvételhez (a lap alján letölthető)
- Kérelem Magyarországon élő magyar állampolgárként nyilvántartásba vételhez
- Kérelem külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez
- Magyar állampolgárságú szülő eredeti lakcímkártyája
- Konzuli díj
- Ha útlevelet is kérnek a gyermeknek, kérjük, hozzanak 2 db útlevél képet is a gyermekről és olvassák el a honlapon az útlevelekre vonatkozó részt!
2024. március 15. napjától a hazai anyakönyvezési kérelmek mellé csatolandó eredeti külföldi anyakönyvi okiratokat hiteles magyar nyelvű fordítással kell ellátni!
A mellékletek részletezése:
1. Eredeti születési anyakönyvi kivonat
Minden esetben be kell küldeni. A hazai anyakönyvezési eljárás során az eredeti külföldi születési anyakönyvi kivonat bemutatására van szükség, melyet felülhitelesítéssel és hiteles magyar fordítással kell ellátni. Az eredeti kivonatból szükség esetén hiteles másolatot készítünk a konzuli díj megfizetése mellett.
2. Házassági anyakönyvi kivonat vagy apai elismerő nyilatkozat
a.) Magyar házassági anyakönyvi kivonat
Ha a szülők Magyarországon kötöttek házasságot, vagy házasságukat Magyarországon már anyakönyveztették szükséges bemutatniuk a házassági anyakönyvi kivonatot a gyerek születése jogállásának tisztázása érdekében.
b.) Teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat
Amennyiben a szülők nem házasok, vagy a gyermek születését követően külföldön kötöttek házasságot, a születés hazai anyakönyvezése céljából teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat felvétele szükséges a Nagykövetségen. A formanyomtatvány a honlapról letölthető („jegyzőkönyv az apai elismerő nyilatkozathoz”), ezt 4 eredeti példányban kérjük kitölteni. Az esetek döntő többségében a jegyzőkönyv 1., 3. és 6. pontját kell a szülőknek kitölteni és aláírni. Az apai elismerő nyilatkozat felvételének konzuli díját a honlapon a „Konzuli díjak” részen belül találják meg.
Nyomatékosan felhívjuk ügyfeleink figyelmét, hogy apai elismerő nyilatkozat megtételére kizárólag abban az esetben van lehetőség, ha azt a magyar jogszabályok lehetővé teszik, vagyis az apaság vélelme alapján nem kell mást apának tekinteni.
c.) Külföldi házassági anyakönyvi kivonat a házasság magyarországi anyakönyvezésének kérelmével
Ha a szülők külföldön kötött házasságának hazai anyakönyvezésére még nem került sor, egyúttal azt is kérni kell (lásd a házasság magyarországi anyakönyvezésénél).
3. Kitöltött, mindkét szülő által aláírt adatlap („adatlap születés magyarországi anyakönyvezéséhez”)
Szíveskedjen az adatlapot a magyar nyelv szabályainak megfelelően (név: 1. családi név 2. utónév; dátum: év, hó, nap; ékezetek használata stb.) nyomtatott betűkkel magyarul kitölteni.
4. Szülők állampolgárságának igazolása
Érvényes útlevelek vagy személyazonosító igazolványok. Az ügyintézés során megjelenéskor eredeti okmányt kell bemutatni.
5. Kérelem a személyi adat- és lakcímnyilvántartásba történő felvételhez
a.) Gyermek nyilvántartásba vétele külföldön élő magyar állampolgárként – ez a lehetőség akkor választható, ha a szülők, illetve magyar állampolgár szülő bejelentették a végleges külföldi letelepedésüket.
Ha a szülő(k) bejelentették végleges külföldi letelepedésüket, akkor a „Kérelem külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez” nyomtatványt kell kitölteni. Ez a dokumentum a lap alján letölthető. A kérelemhez csatolni kell legalább az egyik szülő magyar lakcímkártyájának másolatát, amelyen „külföldön élő magyar állampolgár” van feltüntetve. Ha ez nem áll rendelkezésre, akkor a szülő(k) által írt nyilatkozat csatolandó, miszerint a lakcímkártya nem áll rendelkezésre.
b.) Gyermek nyilvántartásba vétele Magyarországon élő magyar állampolgárként – ez a lehetőség akkor választható, ha a szülők, illetve a magyar állampolgár szülő nem jelentették be a végleges külföldi letelepedésüket.
Abban az esetben, ha a szülők Magyarországon élő magyar állampolgárnak számítanak, akkor a „Kérelem Magyarországon élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez” nyomtatványt kell kitölteni. Ez a dokumentum a honlapunkról letölthető. A kérelemhez csatolni kell legalább az egyik szülő magyar lakcímkártyájának a másolatát, amelyen magyarországi lakcím van feltüntetve. A lakcímkártya helyett csatolni lehet a magyar szülő lakhelyét igazoló magyarországi tulajdoni lap, vagy bérleti szerződés másolatát. Ha a felsoroltak egyike sem áll rendelkezésre, akkor a szülő(k) által írt nyilatkozat csatolandó, miszerint a kért dokumentumok (lakcímkártya, tulajdoni lap, bérleti szerződés) egyike sem áll rendelkezésre.
Kitöltési útmutató a „Kérelem Magyarországon élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez” nyomtatványhoz:
- az adatlapot a gyermek adataival kell kitölteni, és mindkét szülőnek alá kell írnia;
- a gyermek magyarországi lakhelye nem lehet eltérő, mint a szülőké;
- ha mindkét szülő rendelkezik magyarországi lakcímmel, akkor a választásuk szerint az egyik szülő lakcíme lesz a gyermek lakcíme is;
- a II-es pontban a szállásadó adatait (neve, minősége, lakcíme és aláírása) kötelezően ki kell tölteni;
- a II-es pontban a szállásadó az a szülő, aki a regisztrációhoz megadta a magyarországi lakcíme adatait.
c.) Ha mindkét szülő magyar állampolgár és az egyikük bejelentette a végleges külföldi letelepedését, míg a másik szülő nem, úgy a szülők választhatnak, hogy az a.) vagy b.) pont szerint kérik a nyilvántartásba vételt.
6. Magyar állampolgárságú szülő lakcímkártyája
A kérelem benyújtásakor a magyar állampolgárságú szülőnek a lakcímkártyáját eredetiben be kell mutatnia.
7. Konzuli díj
Az anyakönyvezési eljárás ingyenes. Fizetni csak az apai elismerő nyilatkozatért kell, ha ennek megtétele szükséges. Az apai elismerő nyilatkozat költsége a díjtáblázatban megtalálható. Ha a születés anyakönyvezésével egyidejűleg útlevélkérelem benyújtására is sor kerül, annak díját is be kell fizetni.
8. Útlevél igénylése újszülött részére
Magyar állampolgár szülő újszülött gyermeke részére a születés anyakönyvezése mellett igényelhet útlevelet, külön állampolgársági vizsgálatra nincs szükség. Újszülöttek részére lehetséges állandó és ideiglenes magánútlevél igénylése. Erről lásd a honlapunk vonatkozó részét.
Kérjük, hogy valamennyi dokumentumot kék tollal írják alá!
Az apai elismerő nyilatkozatot otthon kell kitölteni, de csak a konzulátuson, az ügyintézéskor írhatják alá!
Kérjük Tisztelt Ügyfeleinket, hogy az előírt adatlapokat feltétlenül előzetesen nyomtassák ki honlapunkról, és a kitöltött adatlapokkal keressék fel a nagykövetséget! Amennyiben az adatlap valamely pontjában bizonytalanok, úgy a kérdéses részt hagyják üresen.
Hiányosan kitöltött adatlapok esetén az ügyintézéskor igyekszünk segíteni, azonban a kitöltetlen adatlapokkal érkező ügyfelektől a kérelmet nem áll módunkban átvenni.
4. A születés, illetve születés+házasság anyakönyvezésére, valamint a gyermek útlevelére irányuló eljárás gyorsabb megoldásai
Az anyakönyvezési kérelmek személyes beadásánál kialakult hosszú várakozási időre tekintettel több olyan megoldást is kidolgoztunk, amellyel az eljárás felgyorsítható, a várakozási idő csökkenthető, illetve esetenként még a személyes megjelenés is elkerülhető. Ezek a megoldások általában kicsit összetettebbek, ezért kérjük, hogy miután alaposan elolvasták a tájékoztatónkat, de mégis kérdésük merülne fel, elsődlegesen e-mailben, másodlagosan telefonon keressék a konzulátust a részletek egyeztetése érdekében.
A konzulátus munkatársainak is az az érdeke, hogy az Önök kérelme a jogszabályok keretei között a leghatékonyabban és leggyorsabban haladjon, ezért szívesen segítünk a feltételek pontos tisztázásban és egyeztetésében. Ehhez azonban az szükséges, hogy előzetesen alaposan tanulmányozzák át a honlapunk vonatkozó részeit.
A.) Kérelem benyújtása Magyarországon, meghatalmazott útján
I.) Ha a gyermek házasságban született
Az anyakönyvezési kérelmet Magyarországon meghatalmazott is benyújthatja. Ez igaz akkor is, ha csak a gyermek születését kell anyakönyvezni (mert van magyar házassági anyakönyvi kivonat), valamint akkor is, ha mind a születést, mind a szülők külföldön kötött házasságát anyakönyveztetni kell. A benyújtás lehetőségéről és a meghatalmazás pontos tartalmáról minden esetben előzetesen érdeklődni kell a benyújtás tervezett helyszíne szerinti anyakönyvvezetőnél!
A gyermek születési anyakönyvi kivonatának elkészülte után a szülők a konzulátuson adhatják be a gyermek útlevél kérelmét.
II.) Ha a gyermek házasságon kívül született
Az fenti pontban leírtakhoz képest annyi az eltérés, hogy mielőtt a meghatalmazott Magyarországon kérelmet nyújtana be, a szülőknek fel kell keresniük a konzulátust az apai elismerő nyilatkozat megtétele céljából.
Az anyakönyvezési kérelem benyújtásának felgyorsítása abban az esetben, ha a gyermek házasságon kívül született (apai elismerő nyilatkozat, anyakönyvezés, illetve anyakönyvezés és hazatérési célú vagy végleges magánútlevél igénylése):
Ha a gyermek házasságon kívül született, az apának apai elismerő nyilatkozatot kell tennie, amelyet kizárólag személyesen lehet megtenni a konzulátuson. Az apai elismerő nyilatkozathoz a szintén személyesen megjelenő édesanyának hozzá kell járulnia. Ezt – sajnos – semmilyen más megoldással nem lehet helyettesíteni, így a szülőknek mindenképpen meg kell jelenniük személyesen a konzulátuson.
Az apai elismerő nyilatkozat megtétele után a nyilatkozatot 1-2 héten belül megküldjük az ügyfeleinknek, s ezt követően már ezzel a dokumentummal lehet benyújtani a születés hazai anyakönyvezése iránti kérelmet (amennyiben nem indították el az apai elismerő nyilatkozat megtételével egyidejűleg). E megoldás annyival gyorsabb, hogy önmagában az apai elismerő nyilatkozat megtételére rövid időn belül tudunk időpontot biztosítani, így a várakozási idő jelentős része „megspórolható”.
5. Letölthető dokumentumok
- Adatlap külföldön történt születés magyarországi anyakönyvezéséhez (Word file)
- Kérelem Magyarországon élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez
- Kérelem külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez
- Jegyzőkönyv apai elismerő nyilatkozathoz megszületett gyermek esetében
A gyermekeknek az útlevél igénylőlapot helyben nyomtatjuk!
Tájékoztatónkba megpróbáltunk minden szükséges és fontos szabályt, információt belefoglalni. Ha ennek ellenére további kérdései lennének, szíveskedjen e-mail útján (consulate.doh[at]mfa.gov.hu) megkeresni bennünket.