1. Hasznos információk
A gyermekek részére önálló útlevelet kell igényelni. 6 éves kor alatt az útlevél érvényessége 3 év, 6-12 éves korig 5 év. Az érvényességi időtartamot a gyermeknek az okmány kiállítását követő születésnapja hónapjától és napjától kell számítani.
Gyermek részére útlevél főszabály szerint csak magyar születési anyakönyvi kivonat birtokában kérhető! Kivételt jelent ez alól, ha a gyermek még nem töltötte be a hatodik életévét. Ebben az esetben az útlevélkérelem a születés hazai anyakönyvezése iránti kérelemmel egyidejűleg is benyújtható.
Amennyiben a gyermek magyarországi anyakönyvezésére még nem került sor, úgy kérjük, hogy a „Születés anyakönyvezése” menüpont alatt található információkat olvassák el először! Amennyiben az útlevél iránti kérelem a születés anyakönyvezése iránti kérelemmel egyidejűleg nyújtják be, kérjük, figyelmesen olvassák el jelen rész 7. pontját is.
2. Az útlevélkérelem személyes benyújtása, időpontfoglalás a kérelem beadására
A kérelem benyújtására csak előzetes időpontfoglalás alapján kerülhet sor. Sürgősségi eljárás a konzulátuson nincs. A saját, illetve gyermeke okmánya érvényességi idejének figyelemmel kísérése mindenkinek saját felelőssége.
- Időpontfoglalás: konzinfoidopont.mfa.gov.hu
A 12 év alatti kiskorú kérelmező esetében mindkét szülő jelenléte szükséges a kérelem benyújtásához, de a gyermeknek nem kell megjelennie. Mindkét szülőnek érvényes okmánnyal kell rendelkeznie, amely magyar állampolgár szülő esetében csak személyi igazolvány vagy útlevél lehet.
Amennyiben a szülői felügyeleti jogot csak az egyik szülő gyakorolja, ezt a tényt megfelelő okirattal (jogerős bírósági határozat, a szülők bíróság által jóváhagyott egyezsége, elhunyt szülő halotti anyakönyvi kivonata, stb.) igazolni kell.
Amennyiben a szülői felügyeletet közösen gyakorolják, az egyik szülő kizárólag akkor nyújthatja be egyedül a kérelmet, ha a másik szülőtől származó hozzájáruló nyilatkozattal rendelkezik. A nyilatkozatot közjegyzőnek kell hitelesítenie, de a kérelem benyújtható a másik szülő két tanú előtt aláírt szülői hozzájáruló nyilatkozatával is. A nyilatkozaton a tanúk neve, lakcíme, születési dátuma és aláírása szükséges. Fontos, hogy a szülői hozzájáruló nyilatkozaton legyen keltezés (hely, idő). A nyilakozathoz a lap alján található letölthető minta.
Az útlevéleljárásnál hiánypótlásra nincs lehetőség! Amennyiben a kérelem bármelyik feltétele hiányzik, a kérelem átvételét visszautasítjuk és újra meg kell jelenni a kérelem benyújtására.
3. Az útlevél eljárás ideje, a kérelmezett útlevél kézhezvétele
Az útlevél magyarországi eljárási ideje 20 nap, amely nem tartalmazza az okmány kézbesítésének idejét. Az elkészült útleveleket Magyarországról meghatározott időnként kézbesítik a konzulátusra, az útlevél ennek megfelelően általában 4-8 héten belül érkezik meg a konzulátusra. A konzulátus ezt követően az érkezés sorrendjében dolgozza fel az útleveleket és értesíti az ügyfeleket.
Az elkészült okmány kézbesítése az alábbiak szerint kérhető:
- magyarországi lakcímre postázás
- átvétel magyarországi okmányirodában
- átvétel a Központi Okmányiroda ügyfélszolgálatán
- személyes átvétel a dohai nagykövetség Konzuli Hivatalában
Az útlevéleljárás ideje lényegesen gyorsabb, amennyiben az kérelmező a kérelem benyújtásakor még érvényes magyar útlevéllel vagy személyazonosító igazolvánnyal rendelkezik. Ilyen esetben az új okmány akár a kérelem benyújtásától számított 4 héten belül kiérkezhet, ezért érdemes időben gondoskodni az időpont lefoglalásáról, figyelembe venni a jelenlegi okmányok lejárati idejét is.
Amennyiben a kérelem benyújtásakor a kérelmező nem rendelkezik érvényes útlevéllel, személyi igazolvánnyal, állampolgársági bizonyítvánnyal vagy honosítási okirattal, és a személyi adat- és lakcímnyilvántartó rendszer nem igazolja az állampolgárságát, úgy hivatalból állampolgársági vizsgálatot kell lefolytatni. Ilyenkor az útlevél eljárás ideje átlagosan 3-5 hónappal meghosszabbodik, de felhívjuk a figyelmet, hogy az állampolgárság vizsgálat ennél hosszabb is lehet.
Kérjük, hogy az utazásaik tervezésekor a fent jelzett időtartamokat vegyék figyelembe, de - tekintve, hogy az eljárási idő tartama hosszabb is lehet - ne vásároljanak az utazáshoz menetjegyeket az útlevél kézhezvétele előtt (repülőjegy, buszjegy, stb.), mert az ebből eredő esetleges károkért a konzulátus nem vállal felelősséget.
A felsorolt eljárási idők a hiánytalanul beadott, rendezett státuszú útlevélkérelmekre vonatkoznak. Bármilyen hiányosság az eljárási idő további meghosszabbítását eredményezi.
FIGYELEM! Amennyiben a gyermek külföldön született és még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal (NEM a katari anyakönyvi kivonat fordításával), úgy először, illetve az útlevélkérelem beadásával egyidejűleg a gyermek születésének magyarországi anyakönyvezését kell kérelmezni. Kérjük, hogy olvassák el a tudnivalókat a "Születés anyakönyvezése" menüpontban.
Amennyiben a gyermek még nem töltötte be a 6. életévét, és az útlevélkérelmet a születés anyakönyvezésével egyidejűleg adják be, úgy az útlevél a rendes eljárási idő alatt (4-8 hét) legyártásra kerül a születés magyarországi anyakönyvezésétől függetlenül.
Ha a gyermek útlevél kérelmének benyújtására a születés anyakönyvezési kérelmével egyidejűleg kerül sor, úgy kérjük, hogy töltsék ki a "Nyilatkozat hat éven aluli gyermekek útlevélkérelméhez" dokumentumot is (lap alján letölthető).
4. Az útlevelek érvényességi ideje
Az útlevelet 6 éves kor alatt 3 éves, 6-12 éves kor között 5 éves érvényességgel lehet igényelni. Az érvényességi időtartamot a gyermeknek az okmány kiállítását követő születésnapja hónapjától és napjától kell számítani.
5. Az útlevéleljárás díja és befizetése a kérelem személyes benyújtása esetén
Az útlevéleljárás díja a honlapon található díjtáblázat szerint fizetendő. Az útlevéleljárás díja a családban nevelt gyermekek számának függvényében változik.
A konzuli eljárási díjat a kérelem benyújtásakor bankkártyával kell fizetni. Felhívjuk a figyelmet, hogy amennyiben az útlevél igénylésére az útlevél elvesztése miatt kerül sor, az eljárási díj magasabb. Amennyiben az új útlevél igénylésére a korábbi útlevél ellopása miatt kerül sor, csak abban az esetben nem kell a pótdíjat megfizetni, ha a kérelmezéskor az igénylő bemutatja a lopásról szóló rendőrségi jegyzőkönyvet.
6. Úti okmány iránti igény mellékletei
- érvényes, vagy legfeljebb 1 éve lejárt útlevél, vagy érvényes személyi igazolvány (ha már volt ilyen);
- a gyermek magyar születési anyakönyvi kivonata;
- a kitöltött és aláírt úti okmány igénylőlap (ezt helyben biztosítjuk);
- mindkét szülő érvényes, személyazonosításra alkalmas okmánya, a magyar állampolgárságú szülő esetében érvényes magyar személyi igazolvány vagy útlevél (a gondnokság alatt álló kérelmező esetén a gondnok-, illetve gyámkirendelő határozatot vagy az intézeti gyám igazolását az intézeti gyámság fennállásáról is);
- amennyiben a szülői felügyeleti jogot csak az egyik szülő gyakorolja, ezt a tényt megfelelő okirattal (jogerős bírósági határozat, a szülők bíróság által jóváhagyott egyezsége, elhunyt szülő halotti anyakönyvi kivonata, stb.) igazolni kell;
- 2 db (fotós által készített) útlevélfénykép. A fényképek hátoldalán kérjük a nevet és a születési dátumot feltüntetni;
- amennyiben az útlevélkérelmet úgy nyújtják be, hogy a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal (anyakönyvezéshez kapcsolódóan, illetve már megindított anyakönyvezés után hat éven aluli gyermekek esetében), úgy a részletes, a szülők nevét is tartalmazó születési anyakönyvi kivonat bemutatása szükséges.
7. Útlevél igénylés, ha a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal
Ha a szülők házassága Magyarországon már anyakönyvezésre került, de a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal, akkor 6 év alatti gyermek esetén a gyermek anyakönyvezését és útlevél igénylését egyszerre lehet kezdeményezni (erről még lásd a „Születés anyakönyvezése” menüpontot).
Ha a szülők házassága Magyarországon még nem került anyakönyvezésre, és a gyermek még nem rendelkezik magyar születési anyakönyvi kivonattal, akkor a szülők házasságának anyakönyvezését, a gyermek anyakönyvezését és útlevél igénylését egyszerre lehet kezdeményezni (erről még lásd a „Házasság anyakönyvezése”, illetve a „Születés anyakönyvezése” részt), személyesen a Konzuli Hivatalban.
8. Letölthető nyilatkozatok
- Közjegyzői aláírás hitelesítés melléklet
- Nyilatkozat 6 éven aluli gyermekek útlevélkérelméhez
- Szülői hozzájáruló nyilatkozat
- Nyilatkozat a családban nevelt gyermekek számáról
A tájékoztatóba megpróbáltunk minden szükséges és fontos szabályt, információt belefoglalni. Ha ennek ellenére további kérdései lennének, szíveskedjen e-mail útján (consulate.doh[at]mfa.gov.hu) vagy telefonon megkeresni bennünket.