Felhívjuk a tisztelt érdeklődők figyelmét, hogy ez az oldal a legfrissebb információinkon alapuló, tájékoztató jellegű oldal; a valós eljárás során az itt leírtakhoz képest eltérések lehetnek. Jogilag illetékes tájékoztatást kizárólag Katar Állam budapesti Nagykövetsége hivatott kiadni. Jelezzük továbbá, hogy e témakör nem konzuli kérdés, kizárólag a jobb láthatóság érdekében került a konzuli menüpontba.
I. Állatok
A kedvtelésből tartott állatok (háziállatok; kutya, macska, görény) tekintetében különbséget kell tenni az Európai Unión belüli, illetve azon kívül, harmadik országba vagy országból történő szállítása között, ezért az általános, Unión belüli szállításhoz képest eltérő szabályok vonatkoznak a Katarba vagy Katarból szállított háziállatokra is.
I.I. Ennek megfelelően a harmadik országba történő bevitel feltételeiről a harmadik ország illetékes hatósága tud tájékoztatást adni. Információt talál angol nyelven a PetTravel oldalon, illetve import engedély személyesen intézhető a Ministry of Municipality and Environment (MME) Animal Resources Department ("Government Veterinary Clinic") részlegén vagy online intézhető a https://hukoomi.gov.qa/en/service/request-veterinary-health-certificate-for-dog-and-cat-export oldalon keresztül.
I.II. A harmadik országból történő, nem kereskedelmi célú behozatal tekintetében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) az alábbiakról rendelkezik:
Az azonosító okmány az ún. listás (az 577/2013/EU rendelet II. Mellékletében szereplő) harmadik országokból (nem EU tagállamból), illetve területekről történő behozatal esetén lehet kisállatútlevél, melynek mintáját az 577/2013/EU rendelet III. Melléklet 2. része tartalmaz; illetve lehet az ugyanezen rendelet IV. melléklete 1. részében található állategészségügyi bizonyítvány.
A nem listás harmadik országokból, illetve területekről történő behozatal esetén az állatot az 577/2013/EU rendelet IV. melléklete 1. részében található mintának megfelelő állategészségügyi bizonyítványnak kell kísérnie, melyet ugyanezen melléklet 2. részében foglaltak szerint állítottak ki (hatósági állatorvos; legalább a belépés szerinti tagállam egyik hivatalos nyelvén és angolul). A melléklet lejjebb letölthető!
A 2. pont a.) - d.) pontjaiban foglaltakon túl menően bizonyos harmadik országokból történő, nem kereskedelmi célú behozatal esetén veszettségre vonatkozó titervizsgálatot kell végezni. Erre kizárólag az ún. „nem listás országok” esetén van szükség, amelyek nem szerepelnek az 577/2013/EU rendelet II. Mellékletében. A titervizsgálatot nem kell elvégezni a II. Mellékletben szereplő országokból, területekről történő behozatal esetén. A titervizsgálat során az állat véréből megmérik a veszettség vírus ellen termelődött ellenanyagok szintjét annak megállapítása céljából, hogy elegendő-e a fennálló védettség, immunitás mértéke.
A veszettségre vonatkozó ellenanyag-titrálási vizsgálat érvényességi követelményeit az 576/2013/EU rendelet IV. Melléklete tartalmazza. A vérminta levételét a veszettség oltás után legalább 30 nappal állatorvosnak kell elvégeznie és dokumentálnia az azonosító okmányon. A titervizsgálatot az EU által erre a célra jóváhagyott laboratóriumban kell elvégeztetni. Magyarország veszettség titervizsgálatra jóváhagyott laboratóriuma az NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságán található, a vizsgálat megrendeléséhez magyar és angol nyelvű vizsgálati megrendelő formanyomtatványok állnak rendelkezésre (Vizsgálati megrendelő FAVN). Kedvező eredményűnek minősül a vérvizsgálat, amennyiben 0,5 NE/ml-rel egyenértékű vagy annál nagyobb ellenanyagszintet mutatnak ki. A kedvező eredményű vérvizsgálat esetén az EU-ba történő behozatal a vérvételtől számított 3 hónap leteltét követően engedélyezett.
A kedvező eredményű vérvizsgálatot az azonosító okmányon kell igazolni.
Amennyiben egy állatot „nem listás harmadik országba, területre” visznek ki, pl. nyaralás során, nem szükséges megvárni a 3 hónapos várakozási időt, ha a kedvező eredménnyel végződő vérvizsgálatra már az EU területének elhagyása előtt sor kerül. Ebben az esetben ügyelni kell arra, hogy a soron következő veszettség oltások a megelőző vakcinázás érvényességi idején belül történjenek meg, és így az oltások érvényességének folytonossága ne szakadjon meg.
Amennyiben a soron következő veszettség oltásokat mindig a megelőző vakcinázás érvényességi idején belül kapja meg az állat, nem szükséges megismételni a titervizsgálatot a jövőben. Ugyanakkor amint a lejárt érvényességi időn túl vakcinázzák az állatot, újabb 30 napot szükséges várni a vakcinázást követően a vérvételig, majd a vérvételtől számítva 90 napot az állat EU-ba történő behozataláig.
Az EU területére a kedvtelésből tartott kutyák, macskák és görények kizárólag beutazási beléptetési pontokon keresztül hozhatóak be. Kedvtelésből tartott állatok harmadik országokból történő beléptetési pontjai (határátkelőhelyei) Magyarország vonatkozásában. A beutazási beléptetési pontokon az ellenőrzések elvégzésére kijelölt illetékes hatóság elsődlegesen a vámhatóság.
Valamennyi EU-s beléptetési pont elérhető az Európai Bizottság honlapján.
Tranzit nem listás országon keresztül: Amennyiben egy állatot nem listás országon keresztül, de listás harmadik országból – mint származási országból – szállítanak be az EU területére, a tulajdonosnak vagy a feljogosított személynek aláírt nyilatkozatot kell bemutatnia az EU-ba történő belépéskor, hogy az átutazás/tranzit során az állat nem érintkezett veszettségre fogékony fajba tartozó állatokkal, és elzárva tartották a szállítóeszközben vagy a nemzetközi repülőtér területén. A nyilatkozatminta az 577/2013/EU rendelet I. Melléklet 2. részében található. A nyilatkozatot legalább a rendeltetési hely/belépés szerinti tagállam egyik hivatalos nyelvén és angolul kell kiállítani.
Kedvtelésből tartott madarak harmadik országból Magyarországra történő utaztatásának feltételeit részletesen a 2007/25/EK Bizottsági határozat szabályozza, amely tartalmazza az alkalmazandó bizonyítvány- és nyilatkozatmintát. Egyéb további információ a Magyarország.hu oldalon és különösen a NÉBIH oldalán érhető el.
Katar esetében
- a tervezett utazási dátumot megelőzően 10 nappal szükséges felkeresni az állatorvost („Health Certificate for Travel”);
- regisztrációt követően online ügyintézés lehetséges állategészségügyi bizonyítvány kiállítása ügyében az alábbi linken keresztül;
- a tervezett utazási dátumot megelőzően 4 nappal szükséges felkeresni a Animal Resources Department részleget, ahol a fent említett EU rendelet IV. számú mellékletét lehet kitöltve leadni;
- szükséges dokumentumok a kiviteli eljárás során: QID, Delegation of Authority letter (meghatalmazás), rabies test, immunization card, health certificate (lásd fent), microchip number.
II. Növény
Növények Magyarországra történő behozatalát és Magyarországról való kivitelét a 7/2001. (I. 17.) FVM rendelet szabályozza. Javasoljuk részletesen áttekinteni, előbbi esetben az 50., utóbbi esetben az 58. paragrafustól. A harmadik országokból történő behozatalra vonatkozó uniós rendelkezésekről az Európai Bizottság honlapján talál részletes információt.
Fontos!
A külföldről hazatérő utazók a csomagjaikba rejtett növényekkel, növényi termékekkel vagy termésekkel számottevő veszélyt hozhatnak magukkal utazásaikról. A déli országokból vagy egzotikus tájakról származó, természetben gyűjtött, piacon beszerzett, de akár az üzletben vásárolt, ültetésre szánt növényeken és terméseken olyan, hazánkban nem honos növénykárosítókat hozhatnak magunkkal, amelyek komoly gazdasági és természeti károkat okozhatnak.
Bizonyos növényeket, a fokozott kockázatra való tekintettel, már jelenleg is tilos behozni az Európai Unión kívüli országokból (pl. vetőburgonya, szőlőoltvány, leveles citrom), míg mások behozatala előzetes növényegészségügyi vizsgálathoz kötött. A vizsgálatot a származási ország illetékes hatósága végzi el, amelyről igazoló dokumentumot, ún. növényegészségügyi bizonyítványt állít ki. Ha ilyen dokumentum kíséri a növényt, növényi terméket és azon nem láthatók betegségre, károsítóra utaló vizuális tünetek, akkor biztonsággal behozható.
A 2019. december 14-től alkalmazandó új szabályozás előírja az útipoggyász kötelező ellenőrzését, illetve az eddigiekhez képest szigorúbban jár el a kis mennyiségben (fogyasztási mennyiség) behozott növények, növényi termékek kapcsán is. Ez azt jelenti, hogy bizonyos növények esetében akár már egyetlen termés is csak növényegészségügyi bizonyítvány birtokában szállítható be valamely harmadik országból az Európai Unió tagállamaiba. Bővebb információért látogasson el a NÉBIH növényegészségügyi oldalára.
Az Európai Unión belülre nem vonatkoznak ezek az előírások, azonban a kockázatok csökkentése érdekében közös érdek, hogy utazásokról sem az EU-n kívüli, sem azon belüli országokból ne hozzanak magunkkal növényt, növényi terméket Magyarországra.
Felmerülő kérdés esetén javasoljuk, hogy szíveskedenek a NÉBIH munkatársaival felvenni a kapcsolatot.